Новини

В Україні субсидія має бути тільки повністю монетизованою

В Україні має діяти лише система монетизованих субсидій. Споживачі, яким призначено субсидію, повинні отримувати її на власні рахунки чи готівкою. Таку думку висловила Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА. Вона нагадала, що споживачі, яким призначено субсидію до 1 січня 2019 року, з березня поточного року будуть отримувати цю допомогу повністю у грошовій формі. Усі інші, на жаль, поки монетизації не побачать.

«Те, що ці дві системи працюватимуть паралельно – велика помилка. Президент України на одній з нарад говорив, що монетизована субсидія – це гроші в руки людям», - зазначає експерт. 

Тетяна Бойко підкреслила, що ті, кому субсидія була призначена до 1 січня 2019 року, зможуть отримати її через банк чи через Укрпошту. «Пенсіонери отримають разом з пенсіями. Або на пенсійний рахунок у банку, або готівкою через Укрпошту, якщо через Укрпошту вони отримують пенсії. Усі інші повинні відкрити рахунки в Ощадбанку або отримати там же готівку через механізм «Швидка копійка», - навела експерт приклад алгоритму розрахунків для різних груп отримувачів субсидії.

Для тих, хто отримує субсидію з січня цього року, система працюватиме по-іншому. Кошти будуть надходити ОСББ, управителям, виконавцям послуг на їх рахунки, а людина отримає СМС про стан рахунку та відомості про необхідність доплати за спожиті послуги. «Якщо залишок буде по закінченню опалювального сезону, то людина зможе ці кошти собі зняти. Тоді відбудеться часткова монетизація», - резюмує Тетяна Бойко.

На думку експерта, потрібно дати можливість людям розпоряджатися коштами самостійно, бо часто споживачі є більш сумлінними у розрахунках, ніж держава.

«Люди по оплаті за житлово-комунальні послуги завжди виконували свої зобов’язання краще, ніж держава. Рівень сплати за рік становить 90%, - впевнена Тетяна Бойко. – Натомість з 2014 року стабільно була заборгованість перед надавачами послуг, ОСББ і управителями від 3 до 9 місяців з боку держави».