Новини

Що заважає Україні нарощувати видобуток власного газу, маючи понад 800 млрд куб.м розвіданих запасів?

 

23 листопада парламентський комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки провів круглий стіл, де обговорили основні проблеми розвитку видобутку українського газу. Представники Федерації роботодавців нафтогазової галузі відвідали засідання і підсумували головне.

Україна ще 3 роки тому визначилася з тим, що має забезпечити власну енергетичну незалежність. За урядовими планами до 2020 року Україна має видобувати 26 млрд куб.м газу. Поки країна відстає у досягненні зазначеної цілі. За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Україна не зможе досягти запланованого на 2018 рік видобутку газу у 22,5 млрд куб.м. У кращому випадку Україна зможе видобути у 2018 році 21 млрд куб. газу, за гіршими розрахунками – 20 млрд куб.м. Для порівняння минулого року видобуток склав 20,5 млрд куб.м.

Основний обсяг видобутку забезпечує найбільша державна компанія «Укргазвидобування». За розрахунками Міністерства, у 2018 році УГВ зможе забезпечити 15,4 млрд куб.м газу із передбачених планом розвитку галузі 16,5 млрд куб.м. По недержавним компаніям ситуація схожа – із запланованих 6 млрд куб.м газу у 2018 році вдасться видобути лише 4,5 млрд куб.м.

При цьому Україна має більше 800 млрд куб.м розвіданих запасів газу. Як зазначив очільник Державної служби геології та надр Олег Кирилюк, ці запаси знаходяться на 15 тис км.кв суші та 10 тис км.кв шельфу Чорного моря. Скільки саме покладів газу в Україні достеменно не відомо. Оскільки практично не було геологорозвідки на Півдні та Заході країни. 

Чому ж навіть з розвіданими запасами, яких Україні вистачить щонайменше на 40 років роботи, видобуток українського газу не зростає? Є низка проблем. Одні з них можна вирішити за рік-два, деякі вже сьогодні. Приклад швидкого вирішення проблеми – нормальна робота облдержадміністрацій в частині погодження видачі спецдозволів на видобуток газу. З такою проблемою протягом трьох років стикається УГВ, якій Полтавська ОДА систематично відмовляє у погодженні дозволів.При цьому в Харківський і Львівській областях таких проблем у компанії немає. В цьому контексті голова компанії «Укргазвидобування» Олег Прохоренко пропонує: позбавити облради права погоджувати надання спецдозволів та ввести коефіцієнти ефективності роботи чиновників.  За його словами, кращого механізму, щоб стимулювати та нагадувати посадовцям про їх обов’язки, світ управління ще не вигадав.

В довгостроковій перспективі необхідно розглянути питання перегляду рентної ставки для нетрадиційних покладів газу та збільшення фінансування геологорозвідувальних робіт. Олег Прохоренко наголошує: більшість родовищ УГВ є на 90% виснаженими, нові дозволи на видобуток компанія не отримує в необхідній кількості. Через відмову погодження спецдозволів по нових родовищах компанія втрачає щорічний приріст видобутку приблизно на 1 млрд куб.м. 

УГВ зараз розглядає різні варіанти нарощування видобутку, зокрема, видобуток газу зі щільних колекторів. Проте для таких проектів потрібні складніші технологій, які коштують дорожче традиційних. Тому голова «Укргазвидобування» пропонує розглянути варіант нульової рентної ставки для видобутку таких покладів газу. За розрахунковими оцінками, які навів Олег Прохоренко, з урахуванням щільного газу ресурсна база українського газу може зрости на 3,6 трлн куб.м.

Питання розвідки наявних покладів вуглеводнів в Україні є вкрай важливим. Міністерство екології та природніх ресурсів і Держгеонадра звертають увагу – держава виділяє занадто мало коштів на проведення геологорозвідки. На 2019 рік на ці потреби виділено 100 млн грн, потрібно щонайменше 800 млн.

Олег Кирилюк зазначає, що питання можна вирішити дуже просто – збільшивши надходження до бюджету коштів від продажу нових та продовження вже виданих дозволів на користування надрами до 1 млрд гривень, з яких 50% використати на розвідку надр.

Окрім цього в урядових відомствах говорять про необхідність змінити застарілий Кодекс України про надра, запровадити електронні аукціони з продажу спецдозволів та єдиний електронний майданчик для надання документів на отримання спецдозволів.

Видобувна галузь України цікава також для іноземних інвесторів, але заходити на непрозорий ринок вони не поспішають. Їм не вистачає якісної та відкритої інформації про запропоновані в користування ділянки, незалежного регулювання роботи галузі, розширених прав для інвесторів розпоряджатися отриманими спецдозволами, зокрема передавати права власності на них для створення спільних підприємств.

Марина Петров, заступник директора Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні, нагадала, що установа надавала фінансування видобувним компаніям до 2014 року. Та після революції Гідності більшість компаній прийняли рішення припинити працювати на українському ринку. Сьогодні ЄБРР збільшує обсяги кредитування українських видобувних компаній. Зокрема, у січні-лютому 2019 року банк має підписати з УГВ угоду на 52 млн євро для збільшення ефективності видобутку компанії та закупівлю нового обладнання. Ще одну угоду ЄБРР обговорює з приватною видобувною компанії. Деталі домовленостей поки не розголошуються.

Підсумовуючи, варто зазначити, що сьогодні є всі можливості для того, щоб зробити видобуток вуглеводнів в Україні одним з основних джерел залучення інвестицій в країну та зменшення витрат на імпортний газ. Проте важливо без зволікань спростити доступ до геологічної інформації, створити прозору систему проведення регулярних аукціонів з продажу спецдозволів та змусити місцеві органи влади припинити саботаж роботи галузі.