Новини

Монетизація субсидій та оптимізація норм споживання газу допоможе зекономити до 25 млрд гривень

Оптимізація соціальних нормативів з одночасною грошовою монетизацією житлових субсидій можуть допомогти скоротити використання природного газу на 15-20% від його загального споживання населенням або на 1,8-2,4 млрд м3 на рік. Такі цифри навів у своїй статті для порталу Liga.net Олексій Хабатюк, член Експертної Ради ВГО «Федерація роботодавців нафтогазової галузі», заступник начальника департаменту енергоефективності «Нафтогаз України».

«За ринковими цінами цей обсяг газу коштує близько 20-25 млрд грн», - додав експерт.

Олексій Хабатюк звернув увагу, що з 1 січня 2019 вступила в силу стаття 11 Закону про житлово-комунальні послуги, яка передбачає введення виплати житлових субсидій у грошовій формі безпосередньо громадянину.

«Це стане переломним моментом в трикутнику відносин «громадянин-держава-постачальник». Саме громадянин буде приймати рішення, скільки платити за послугу і голосувати грошима, в тому випадку, якщо його ця послуга не задовольняє. Ні багато ні мало, але ці зміни торкнуться не тільки понад 10 млн громадян, які отримують субсидії, а й усіх інших, які фактично ці субсидії оплачують», - наголошує експерт.

Крім того, Олексій Хабатюк зазначив: субсидії в негрошовій формі спотворюють первісний ціновий сигнал для споживача. Він не бачить мотивації зменшувати споживання газу, оскільки це йому не приносить практичної вигоди. Одержувачі субсидій не платили за спожитий газ «живими» грошима, оскільки встановлені державою соціальні норми споживання газу на опалення, в межах яких надається субсидія, значно перевищують фактичне споживання газу для потреб опалення.

«Середнє питоме використання природного газу на потреби опалення квартир з індивідуальним газовим опаленням субсідіантами було щонайменше в півтора рази більше, ніж у несубсідіантов. Для індивідуальних будинків різниця ще більш вражаюча - в 2 рази», - резюмував експерт.