Новини

Монетизація субсидій може бути подовжена і після закінчення опалювального періоду

Монетизація субсидій розпочнеться в березні цього року. Люди мають розуміти, що монетизація – це не тільки можливість самостійно розпоряджатися грошима, це й відповідальність за такі рішення. Так вважає Олексій Хабатюк, член Експертної Ради ВГО «Федерація роботодавців нафтогазової галузі», заступник начальника департаменту енергоефективності «Нафтогаз України».

Монетизація субсидій – це активатор дій, як для особистої енергоощадності, так і для колективної. За розрахунками НАК «Нафтогаз України», субсидіанти споживають газу набагато більше на одиницю площі, ніж ті, хто субсидією не користується. В квартирах – приблизно в 1,5 рази, в будинках виходить у 2 рази більше. Олексій Хабатюк зауважує, що у тих, хто має індивідуальне опалення з’явиться стимул скоротити споживання. Для тих, хто проживає у багатоповерхових будинках - мотивація включитися в процес енергомодернізації будинків.

«Раніше субсидіанти вважали, що їм не потрібно платити свої гроші на те ж утеплення будинку, бо за той обсяг, який вони використовують, заплатить держава. Тепер людина отримує свої гроші у руки і буде ними голосувати, виходячи з загальної логіки: я щось вкладу, але потім зекономлю і залишу собі», - впевнений експерт.

Монетизація створить для людей стимул та можливість заощаджуючи газ, електроенергію чи воду, заощадити і «живі» гроші, які витратити на власні потреби. Водночас Олексій Хабатюк наголошує: якщо з отриманих грошей споживач не сплатить за житлово-комунальні послуги, то він має бути готовим не лише до відключення від неоплачених послуг, а й до позбавлення субсидії.

Також у споживачів з’явиться стимул контролювати нарахування за послуги. Олексій Хабатюк нагадав про ситуацію, коли в платіжках за газ почали з’являтися додаткові нарахування. «Тепер субсидіант буде персонально контролювати, скільки йому нарахували і скільки він має заплатити. Якщо споживачу в платіжці написали, що він спожив 120 куб.м газу, а на лічильнику він побачить 100 куб.м газу, то заплатить за 100 кубів, а за 20 переплачувати не буде», - пояснює експерт.

На сьогодні залишається низка важливих проблем, які має вирішити уряд. Перш за все людям потрібно дати можливість використати залишки субсидій, які сформувалися на їх особових рахунках з початку цього опалювального періоду. «Відповідно до чинного порядку, ця сума «зависає у повітрі». Людина не може отримати доступ до залишків. Держава зобов’язана розробити механізм, як ними скористатися, наприклад, оплатити ними частково чи повністю рахунок за лютий», - пропонує Олексій Хабатюк.

Експерт також вважає, що монетизація має діяти на постійній основі, як того вимагає закон, а не лише протягом трьох «експериментальних» місяців, як це пропонує Мінсоцполітики.