Новини

Для припинення зловживань з боку облгаззбутів потрібні зміни в законодавстві

Для того, щоб облгаззбути та облгази позбулися можливості незаконно заробляти на побутових споживачах газу, потрібно, в першу чергу, внести зміни в ряд регуляторних актів. Про це Віталій Щербенко, голова ВГО «Федерація роботодавців нафтогазової галузі» розповів  виданню Liga.net.

Побутові споживачі газу часто стикаються з проблемою виникнення необґрунтованих та незаконних боргів за спожитий ресурс. Приватні облгаззбути постійно намагаються змусити населення сплачувати більше за газ. В цій ситуації в групу ризику потрапляють, в першу чергу, субсидіанти, які віднедавна отримують монетизовану допомогу держави для сплати комунальних платежів. Глобальна мета таких дій – дискредитувати сам механізм монетизації, вважають експерти.

«Історія зі створенням облгаззбутами при пособництві облгазів штучних боргів у населення не в останню чергу має на меті поставити під удар саме монетизацію. Очевидно, що системно вирішити проблему можуть спільно НКРЕКП, уряд та не без допомоги Верховної Ради. Але для субсидіантів накопичення необґрунтованих додаткових боргів може вирішити Міністерство соціальної політики. Для цього в порядок призначення субсидій потрібно внести пункти, що враховують факт незаконних боргів, які облгази приписують споживачам», - коментує ситуацію Віталій Щербенко.

Також голова «ФРНГ» наголошує на необхідності приймати урядові постанови з дотриманням регламентних процедур, щоб облгаззбути не могли легко оскаржувати ці документи в суді. Як, до прикладу, це відбувається з прийняттям норм споживання газу для тих абонентів, які не мають лічильників.

Ще однією поширеною проблемою для населення є відсутність можливості змінити постачальника газу. Все через неузгодженість ряду нормативно-правових актів. Є правила постачання природного газу. Вони регламентують, що перш, ніж розірвати договір з діючим постачальником, споживач повинен укласти договір з новою газопостачальної компанією. При цьому у споживача не повинно бути простроченої заборгованості за газ. У правилах немає вказівки на те, як діяти, якщо у споживача є заборгованість, з якою він не згоден. Незважаючи на те, що право на таку незгоду споживачеві гарантовано законом.

На противагу правилам постачання природного газу є Закон України про ринок природного газу побутових споживачів. У ньому зазначено, що наявність спору між споживачем і постачальником не може стати причиною не підписання договору про постачання газу з новою компанією.

«Така колізія фактично позбавляє споживача можливості відмовитися від послуг нечесного постачальника, який регулярно приписує незаконні борги», - резюмує Віталій Щербенко.

У цій ситуації НКРЕКП повинна переглянути правила, щоб забезпечити просту для побутового споживача і ефективну для ринку процедуру зміни постачальника газу.

Це лише невеликий перелік, з якими стикаються побутові споживачі газу. Для самого ж ринку важливо запустити процеси прозорої та законної роботи. Це стане можливим лише після унормування законодавства та відміни ПСО.